Med litografier bland annat av von Wright

Klubbat för:

15000 SEK

20 000-25 000 SEK

NILSSON, SVEN. (2). Illuminerade figurer till Sveriges fauna. I-II. Lund 1829-40.

Folio. 200 delvis handkolorerade litograferade planscher Wilhelm von Wright - Magnus von Wright - Magnus Körner (alla, ibland delvis missfärgade av text, enstaka småfläckar, några textblad med hörnskador, enstaka brunfläckar, delvis missfärgade av planscher).
Gulbruna samtida hfrbd, nötta, något blekta guldornerade ryggar m. 4 upphöjda bind, marmorerade snitt. Blyertspaginering av texten i övre yttre hörn. Namnstämpel Emil Hougberg på försättsbladen, exlibris Emil Hougberg. 2 vol.

D. I med pl. 1- 7 av W. el. M. von Wright. Litograferat titelblad daterat Lund Mars 1832, tryckt titelblad daterat Lund 1832, dedikation (2 bl., odaterat), förord (2 bl., daterat Stockholm 1829), förord (2 blad, odaterat), systematisk indelning (3 blad), (prenumerationsfört. saknas).
D. II tryckt titelblad daterat Lund 1840, dedikation (1 bl., odaterat), prenumerationsförteckning (2 blad), förord (1 bl., daterat Lund 1840), systematisk indelning (3 blad,).
I övrigt all text till planscher.
Foto.

6213

2015-12-15