Karl XII:s fältbibel 1709

Karl XII:s fältbibel 1709
Karl XII:s fältbibel 1709
Karl XII:s fältbibel 1709
Karl XII:s fältbibel 1709
Karl XII:s fältbibel 1709
Karl XII:s fältbibel 1709
Karl XII:s fältbibel 1709
Karl XII:s fältbibel 1709

Klubbat för:

4200 SEK

6 000-7 000 SEK

KARL XII:S FÄLTBIBEL. Biblia, thet är all then Helga skrift på swensko, efter konung Carl then tolftes befalning... Stockholm (H. Keysers enkio) 1709.

4:o. (170), (1)-1095, (1, blank sida), (2), 3-323, (1 blank), (2, rättelseblad, nött i marg., brunfläckat) s. 2 utvikbara graverade extra titelblad (huvudtitelblad lagat i yttre marginal med mindre bildförlust, nött, något fläckat, titel till Nya Testamentet förstärkt i nedre del, småskador, lätt fläckat), huvudtitelblad i rött och svart (marg.lagat, något fläckat), graverat porträtt av Karl XII av Olof Thelott (lagat i yttre marginal, något fläckat), graverat porträtt förmodligen föreställande Karl XI (mindre lagningar), 1 utvikbar graverad plansch (skapelsen, något brunfläckad).
Samtida mörkbrunt skinnbande på träpärmar, mindre lagningar, något nött, spännen och beslag av mässing, blank rygg med fem upphöjda bind, nya för- och eftersättsblad. Ca 30 blad med lagningar eller lagningar i marginalen, några med textrförlust. Några blad med maskhål. Delvis med brunfläckar eller andra fläckar, ca 20 blad hårdare. Äldre namnteckningar och tillskrifter på främre pärmens insida.

6048

2015-12-15