Illuminerade figurer med planscher av Wright

Klubbat för:

36000 SEK

30 000-40 000 SEK

NILSSON, SVEN. (2). Illuminerade figurer till Sveriges fauna. I-II. Lund (C. F. Berling) 1829-40.

Folio. 200 kolorerade litograferade planscher Wilhelm von Wright - Magnus von Wright - Magnus Körner (alla, några få nära skurna med viss textförlust, plansch 60 med lagat hörn, 2 planscher med lagade revor i marginalen, delvis något småfläckade, mest i marginalen, text med några småfläckar, någon lagad reva eller marginal, några veck).
Två skinnband från 1900-talet, lätt nötta, pärmar med ramar och med gulddekor i hörnen, svag spricka i inre främre fals i del I, inre denteller, rikt guldornerade ryggar med upphöjda bind, röda titeletiketter, helt guldsnitt (Hedberg). Guldpressat exlibris på främre pärnens insida SBW (Sten Westerberg, Beatelund). 2 vol.

Del I med plansch 1- 7 av Wilhelm eller Magnus von Wright. Litograferat titelblad daterat Lund Mars 1832, tryckt titelblad.daterat Lund 1832, dedikation (2 blad, odaterade), förord (2 blad, odaterat), förord 2 blad (daterat 1829), systematisk indelning (3 blad), prenumerationsförteckning saknas som vanligt.
Del II tryckt titelblad daterat Lund 1840, dedikation (1 blad odaterat), förord (1 blad, daterad Lund 1840), systematisk indelning (3 blad).
I övrigt all text till planscher.
Proveniens: Sten Westerbergs bibliotek, Beatelund.

6214

2015-12-15