Fågelplanscher i akvarell och collage med fjädrar

Klubbat för:

22000 SEK

Utropspris

12 000-15 000 SEK

FÅGELPLANSCHER I AKVARELL. 3 akvareller och collage med fjädrar, ca 1800, ca 320x370 mm, ramade. Tavlorna visar en gröngöling och björktrastar. Enligt senare skriven text på baksidan av samtliga blev dessa "räddade vid Dramatiska Teaterns brand ur det forna De la Gardiska palatset Makalös". Något solkade i övre del. 3 st.

Proveniens: Konstnärssläkten Hellström. Enligt släkttradition har dessa tavlor hängt hos akvarellistenoch teckningsläraren Thor Hellström i Härnösand, senare hos dennes son skulptören Olof Hellström i Uppsala. Enligt uppgift hämtades dessa i Kungsträdgården då teatern i det forna palatset Makalös brann den 24 november 1825 (Makalös byggdes om till teater 1793).
Foto.

6145

2015-12-15