Een liten songbook 1553 Virgins exemplar

Klubbat för:

75000 SEK

Utropspris

12 000-15 000 SEK

SVENSKT 1500-TAL - EEN LITEN SÅNGBOK. Een liten songbook til att bruka i kyrkionne. Anno MDLIII. Upplaga 2. Stockholm (Amund Laurentsson) 1553.

4to (185x140 mm). (64) blad, med 18 rader. På titelbladets baksida helsides träsnitt föreställande Jesus på korset (från Nya Testamentet 1526 och Gustav Vasas bibel 1540-41). Med träsnittsanfanger i texten. Medbundet på två ställen inalles 5 blad med handskrivna noter troligen sent 1600-tal. Pergamentband från 1900-talet, främre pärm med Thore Virgins monogram i guld, något nött och med något skeva pärmar, röda snitt. Titelbladet med liten reva i inre marginal, lagat hörn, text något fläckad och solkad, vissa fuktränder, några lagningar i marginalen, bl.a. flera hörn i början, 1 sida saknar hörn, några bläckfläckar. Virgins namnteckning på främre pärmens insida daterad 1939, samt några blyerstanteckningar. Rolf Wistrands biblioteksetikett på bakre pärmens insida.

Collijn 203-205. Upplaga 2. 14 ex i svenska bibliotek. Upplaga 1 trycktes i folioformat.
Foto.

6035

2015-12-15