Den äldsta beskrivningen över St. Barthélemy

Klubbat för:

5500 SEK

Utropspris

5 000-6 000 SEK

DAHLMAN, SVEN. Beskrifning om S. Barthelemy, swensk ö uti Westindien,... Med tilhörig charta öfwer samma ö. Stockholm (A. J. Nordström) 1786.

8:o. (3), 4-32 s. (ej komplett, ska vara 35 och 1 blank sida). 1 utvikbar graverad karta i ram Charta öfwer öen St. Barthelemi av Carl Christoffer Gjörwell (ca 330x410 mm, veck, några småskador, något småfläckad).
Senare (1900-tal) lätt nött marmorerat pappband med Rosa och Arvid Hernmarcks guldpressade exlibris på främre pärmen, med rygg med svart titeletikett. Några småanteckningar på titelbladet, några småfläckar, veck.

Texten ej komplett.
Gjörwell: Förtekning 137. Utgiven av C. C. Gjörwell. Dahlman deltog som skeppspredikant på den första svenska expeditionen till St. Barthelemy 1784-1785 och skrev på Carl August Ehrensvärds order denna skrift. Det är den äldsta separat tryckta beskrivningen över St. Barthelemy. Den trycktes först i tidskriften "Upfostringssälskapets historiska bibliothek" samma år och är här något förkortad. Ön hade överlämnats som gåva till Gustav III när han besökte Frankrike på hemväg från den italienska resan.

6099

2015-12-15