Swedberg Mindre scholelek - Dextra sors

Klubbat för:

1200 SEK

Utropspris

2 000-2 500 SEK

SWEDBERG, JESPER. Dextra sors socendi & discendi seu ludis literarius... Scaris (Skara) (A. Kiellberg) 1708.

Liten 8:o (170x105 mm). (146), 112, (2), 113-256, 283-90, (4) s.
Samtida pergament, något nött, rött stänksnitt. Titelbladets marginal bortklippt i nedre kant och med några anteckningar, några anteckningar på försättsblad, namnteckning G. Montan, daterad 1717 på bakre pärmens insida. Något skuren.

Även med titel: "Mindre scholelek, med största flit, til scholornas nytto inrettad".
Proveniens: Lars Bergquist (född 1930), författare och diplomat, ambassadör i bl.a. Peking och Vatikanstaten.

6123

2015-06-16