Mässan på finska tryckt 1549

Mässan på finska tryckt 1549
Mässan på finska tryckt 1549
Mässan på finska tryckt 1549
Mässan på finska tryckt 1549

Klubbat för:

60000 SEK

10 000-12 000 SEK

MÄSSAN PÅ FINSKA ÖVERSATT AV MICHAEL AGRICOLA. (Messu eli Herran Echtolinen) Stockholm, Amund Laurentsson, 1549 (titelblad saknas, ersatt av facsimil).

Liten 4:o. 16 blad (av 32, sign. a2-3, D4, E1-4G1, G4, H1-3. I slutet finns medbundna 2 blad signerade K3 o. [K4], vilka utgör de båda sista bladen av "Käsikiria" (Handboken på finska översatt av Agricola, tryckt i Stockholm av Amund Laurentsson 1549). Närapå alla blad med marglagningar eller småskador, främst i övre o. nedre yttre hörn, enstaka mindre bokstavsförluster, 2 sist bundna (ej tillhörande) bladen med småhål. Bladen mörknade.
Senare (1900-tal) ljusbrunt skbd, ram av guld, blindpressad linjedekor, guldornerad rygg m. fem upphöjda bind. Tillskrifter om boken på försättsbladet. Exlibris Gösta Stenman (tecknat av Helena Schjerfbeck), Pro Finlandia (m. katalogurklipp på bakre pärmens insida).

Collijn II:s. 179-181, uppger 3 ex., Helsingfors UB, Stockholm KB o. Uppsala UB (ej komplett). Sällsynt.
Proveniens: Gösta Stenman (1888-1947), känd konsthandlare och konstmecenat, upptäckte bl.a. Helene Schjerfbeck.
Foto.

6196

2015-06-16