Hasselquists Resa til Heliga Landet tryckt 1757

Klubbat för:

4000 SEK

Utropspris

3 000-4 000 SEK

HASSELQUIST, FREDRIC. Iter Palæstinum eller Resa til Heliga Landet, förrättad ifrån år 1749 til 1752, med beskrifningar, rön, anmärkningar, öfver de märkvärdigaste naturalier... Utg. C. Linnæus. Stockholm (L. Salvius) 1757.

8:o. (16), (1)-619 (sid. 210-229 överhoppade i pagineringen), (1) s.
Brunt samtida hfrbd, något nött, något skeva pärmar, något renoverad i falsar, både yttre och inre (främre), guldornerad rygg med titeletikett, liten skada i nedre kant. Delvis något fläckad. Titelbladet med bortklippt över marginal, överstruken namnteckning Carl G. Santesson daterad 1800 samt en ägarstämpel från Göteborg i marginalen. Blyertsanteckningar på försättsbladet.

Soulsby 3577. Hulth 105/06. Pritzel 3841.
Första upplagan utgiven av Linné och med dennes förord över författaren.
Proveniens: Lars Bergquist (född 1930), författare och diplomat, ambassadör i bl.a. Peking och Vatikanstaten.

6058

2015-06-16