Bellmans Bacchi Tempel 1783

Bellmans Bacchi Tempel 1783
Bellmans Bacchi Tempel 1783
Bellmans Bacchi Tempel 1783
Bellmans Bacchi Tempel 1783

Klubbat för:

3000 SEK

Utropspris

4 000-5 000 SEK

(BELLMAN, CARL MICHAEL). Bacchi tempel, öpnadt vid en hieltes död. Stockholm (Kongl. tryckeriet) 1783.

8:o. (2), (1)-124 s. Graverad musik, 9 inklistrade graverade vignetter J. F. Martin efter E. Martin (alla, någon enstaka småfläck).
Senare (tidigt 1900-tal) marmorerat brunt polerat kalvskinnsband, guldpressade ramar, på främre pärmens mittfält monogrammer SBW inom rund ram, inre denteller, kantförgyllning, rikt guldornerad rygg m. fem upphöjda bind, mörkröd titeletikett, hela guldsnitt (Hedberg). Delvis något brunfläckad, några blad lätt bruntonade. Skinnskodd fodrad kassett.

Första upplagan.
Proveniens: Sten Westerbergs bibliotek på Beatelund.

6222

2015-06-16