Vicke Lindstrand, "Vinter", vas, Kosta 1960-tal

Vicke Lindstrand,
Vicke Lindstrand,
Vicke Lindstrand,
Vicke Lindstrand,
Vicke Lindstrand,
Vicke Lindstrand,
Vicke Lindstrand,
Vicke Lindstrand,
Vicke Lindstrand,
Vicke Lindstrand,

Klubbat för:

24000 SEK

Utropspris

20 000-25 000 SEK

VICKE LINDSTRAND, "Vinter", vas, Kosta 1960-tal, underfång i mörkviolett, vitt och turkos, dekor av snötyngda träd, signerad Kosta LH 1801, höjd 18 cm

HISTORIK:
Modellen formgiven omkring 1962 och är en variant på Lindstrands vas "Höst", som formgavs 1950-51.

264

2021-05-25