Vicke Lindstrand, "Afrikanskt huvud", vas, Kosta

Vicke Lindstrand,
Vicke Lindstrand,
Vicke Lindstrand,
Vicke Lindstrand,
Vicke Lindstrand,
Vicke Lindstrand,
Vicke Lindstrand,
Vicke Lindstrand,
Vicke Lindstrand,
Vicke Lindstrand,
Vicke Lindstrand,
Vicke Lindstrand,

Klubbat för:

22000 SEK

Utropspris

20 000-25 000 SEK

VICKE LINDSTRAND, "Afrikanskt huvud", skulptur/vas, Kosta 1950-tal, klarglas, slipad dekor av ansikte med halsringar, signerad LS 579 och etsad stämpel LINDSTRAND KOSTA, höjd 25 cm, några obetydliga repor, möjligen smärre beläggning i vasens botten invändigt

HISTORIK:
Modellen formgiven 1954.

262

2021-05-25