Ture Ryberg, byrå, omkring 1950

Klubbat för:

19000 SEK

Utropspris

15 000-18 000 SEK

TURE RYBERG, byrå, ritad för den egna bostaden och tillverkad omkring 1950, fanerad i mahogny, tre lådor varav två med fack invändigt, handtag av mässing, höjd 81, 117 x 51 cm, mindre slitage och märken

PROVENIENS
Familjen Ryberg. Byrån ritad och tillverkad för arkitekt Ture Rybergs (1888-1961) egen bostad.

77

2021-05-25