Sven X:et Erixson, Prunkande torg i Pesaro

Klubbat för:

28000 SEK

Utropspris

35 000-40 000 SEK

SVEN ERIXSON
1899-1970
Prunkande torg i Pesaro
Signerad och daterad Erixon -24 Pesaro. Olja på duk, 31 x 43 cm.

PROVENIENS
Bukowskis 1986

På 1920-talet lämnade Sven Xet Erixson sitt Tumba för resor ut i Europa. Italien med Florens, Rom och Neapel samt Frankrike med Paris och Nice gav honom inspiration till nya målningar. Därefter följde Spanien, ett land som han kände starkt inför och som han sörjde hårt då landet befann sig i inbördeskrig 1936.

Under sin resa i Italien reste X:et från färgrika Neapel till staden Pesaro på östsidan vid Adriatiska havet. Där kunde han slå sig till ro och ägna sig helhjärtat åt måleriet. Den aktuella målningen är ett representativt verk från tiden i Pesaro.

För frågor och konditionsrapport kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se

327

2021-05-25