Sven X:et Erixson, månsken

Sven X:et Erixson, månsken
Sven X:et Erixson, månsken
Sven X:et Erixson, månsken
Sven X:et Erixson, månsken
Sven X:et Erixson, månsken
Sven X:et Erixson, månsken
Sven X:et Erixson, månsken
Sven X:et Erixson, månsken
Sven X:et Erixson, månsken
Sven X:et Erixson, månsken
Sven X:et Erixson, månsken
Sven X:et Erixson, månsken
Sven X:et Erixson, månsken
Sven X:et Erixson, månsken

Klubbat för:

20000 SEK

Utropspris

20 000-30 000 SEK

SVEN X:ET ERIXSON
1899-1970
Månen i stenbrottet
Signerad och daterad Sven Erixson -59. Olja på duk, 54 x 65,5 cm.

PROVENIENS
Sven Bergman

UTSTÄLLD
Sven Erixson, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 1961

LITTERATUR
Folke Holmér: Stockholm sett av 1900-talets målare, SAK 1962, avbildad sidan 167

383

2021-05-25