Sint-Claire Cemin, Candelabrae

Klubbat för:

Osåld

Arviointi

60 000-80 000 SEK

Kuvaus

SAINT CLAIR CEMIN
USA, född 1951
Candelabrae
Signerad, daterad samt numrerad Cemin 98', 71/100. Mörkpatinerad brons, höjd 45,5 cm.
Gjutarstämpel från Empire Bronze Art Inc. NYC

PROVENIENS:
Galleri Lars Bohman, Stockholm
Privat samling, Stockholm

Saint Clair Cemin, född 1951 i Cruz Alta, Brasilien. Efter utbildningen i Paris under mitten av 1970-talet har Saint Clair Cemin nått stora framgångar världen över. Det är som skulptör han har profilerat sig, men vi finner även teckningar, vilka ofta påminner om ritade skulpturer. Cemin experimenterar konstant med olika typer av material och former men framförallt med verkens med storlek. Det kan röra sig om allt från minsta lilla skapelse som lätt ryms i en handflata till imponerande jättelika monumentala verk i offentliga miljöer.

542

Päivämäärä:

2021-05-25