Simon Gate, vas, Orrefors 1934

Klubbat för:

12000 SEK

Utropspris

8 000-10 000 SEK

SIMON GATE, vas, Orrefors 1934, gråbrun glasmassa, blästrad dekor av tre nakna kvinnor och tre fiskar och sjöstjärna med graverade detaljer, signerad Orrefors G 1389. TL Gate 1934, höjd 22,5, diameter 23,5cm, lagat nagg, obetydliga dekornagg

LITTERATUR
Helmut Ricke & Lars Thor, Schwedische Glas manufakturen Produktionskataloge 1915-1960, 1987, modellen avbildad sidan 95.
Alastair Duncan, Orrefors glass, 1995, jämför sidan 5.

252

2021-05-25