Sigurdur Gudmundsson, Gustav

Sigurdur Gudmundsson, Gustav
Sigurdur Gudmundsson, Gustav

Klubbat för:

48000 SEK

Utropspris

60 000-80 000 SEK

SIGURDUR GUDMUNDSSON
Island, född 1942
Gustav
Signerad och daterad på baksidan Gudmundsson 1986. Olja på duk, 290 x 200 cm

PROVENIENS
Galerie Nordenhake, Stockholm
Galleri Paul Andriesse, Amsterdam
Stockholms Auktionsverk, Fredrik Roos samling, 2006

UTSTÄLLD
5 nordiska temperament, Rooseum, Malmö 1988

Sigurd Gudmundsson tillhör den generation av isländska konstnärer "i exil" som slagit igenom stort i Europa. Med huvudbasen i Holland har han varit verksam i såväl Sverige som Island. På senare tid har han även varit bosatt i Kina. Med sina abstrakta och kontemplativa skulpturer arbetar Gudmundsson i gränslandet mellan natur och kultur.

543

2021-05-25