Pablo Picasso, Tête de jeune fille

Klubbat för:

100000 SEK

Utropspris

30 000-40 000 SEK

PABLO PICASSO
Spanien/Frankrike 1881-1973
Tête de jeune fille (Head of young girl), 1946
Signerad och numrerad i blyerts Picasso 33/50. Litografi, Arches, 10 och sista stadiet. 19 februari 1946.
I. 31.4 x 24.1 cm. S. 43.8 x 32.4 cm

LITTERATUR
Mourlot 9
Bloch 393

503

2021-05-25