Otte Sköld, Le Bar Grelot, Paris

Klubbat för:

9000 SEK

Utropspris

15 000-20 000 SEK

OTTE SKÖLD
1894-1958
Le Bar Grelot, Paris
Signerad Otte S Paris. Blandteknik på papper, 41 x 52 cm.

Det sjudande och kosmopolitiska Paris tog Otte Sköld med storm när han ankom till metropolen i början av 1920-talet, och Sköld blev genast en del av det virvlande nöjeslivet bestående av konstnärer, musikalartister, författare och poeter från hela Europa. Under flera år kom han att skildra denna kulturella miljö, fylld av liv och stoj. I och med kvinnornas mera utbredda roll i samhället, där nya yrkesroller och faktumet att de inte längre var bundna till hemmet i lika stor utsträckning gjorde att de tog större plats i nöjeslivet. Sköld kom att skildra bar- och restauranglivet i ett flertal teckningar, varav detta troligtvis är en studie till en större målning. Även om karaktärerna skiljer sig något finns stora likheter med målningen Baren i Paris (Jönköpings Läns Museum).

360

2021-05-25