Olle Olsson Hagalund, Hagalund i höstfärger

Klubbat för:

200000 SEK

Utropspris

150 000-175 000 SEK

OLLE OLSSON HAGALUND
1904-1972
Hagalund i höstfärger
Signerad Olle Olsson Hagalund. Olja på pannå, 27 x 35 cm.

Olle Olsson-Hagalund visade redan i unga år att han var en duktig tecknare och målare. Efter avslutad skolgång började han att arbeta som kontorsvakt på SJ och på fritiden ägnade han sig åt att kopiera äldre mästare. Med hjälp av en sparad slant kunde han sedan på riktigt utbilda sig till konstnär. Det var på Carl Wilhelmsons skola i Stockholm som han fick sin första utbildning. Den unge konstnären var lite av en ensling och slöt sig sällan till sina konstnärskollegor, han trivdes bäst av att vara för sig själv - han var en individualist, en drömmare.

Olle Olsson ställde 1934 ut för första gången. Varuhuset PUB i Stockholm arrangerade en utställning för lovande konstnärer. Genombrottet kom 1938 när han ställde ut på Färg och Form, här lovprisades han av kritiker för sitt sätt att måla. Olle Olsson företog även en del studieresor till Danmark, Norge, England och Frankrike. Bland inspirationskällorna fanns bland andra Maurice Utrillo och Henri Rousseau. Hans produktion är inte särskilt stor. Han menade att: "Allt vackert skall mogna långsamt". Konstnärens förhållande till sina verk var känsloladdade, vilket resulterade i att han ogärna ville sälja sina verk.

Olle Olsson hämtade framför allt sina motiv från den idylliska kåkstaden Hagalund i Solna, där det på 1890-talet vuxit upp ett villasamhälle av arbetarkaraktär. Denna färgrika miljö, där närhet och gemenskap rådde, var hans barndomsvärld och den blev han trogen livet ut. Han yttrade: "Jag vill från all yttre påverkan skydda min barndoms syn på tingen. Kan jag hålla den kvar, kommer jag att bli lycklig". Men denna efemeriska villaidyll kom att gradvis utplånas, för att ge plats åt ett betongsamhälle. Olle Olsson fick se sitt älskade Arkadien utraderas. Men kvar finns hans tavlor där han ömt och kärleksfullt skildrat kvarterens färgprakt - målningar som visar det vackra i det vardagliga.

För frågor och konditionsrapport kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se

2021-05-25