Nils Dardel, Flickporträtt

Nils Dardel, Flickporträtt
Nils Dardel, Flickporträtt
Nils Dardel, Flickporträtt
Nils Dardel, Flickporträtt
Nils Dardel, Flickporträtt
Nils Dardel, Flickporträtt
Nils Dardel, Flickporträtt
Nils Dardel, Flickporträtt
Nils Dardel, Flickporträtt
Nils Dardel, Flickporträtt
Nils Dardel, Flickporträtt
Nils Dardel, Flickporträtt
Nils Dardel, Flickporträtt
Nils Dardel, Flickporträtt

Klubbat för:

30000 SEK

Utropspris

10 000-12 000 SEK

NILS DARDEL
1888-1943
Flickporträtt
Signerad och daterad N. Dardel 09. Olja på duk, 46 x 38 cm.

Porträttet föreställer med största sannolikhet Nils Dardels 16-åriga kusin Greta Nystedt (1893-1968). Målningen finns med på ett foto som visar modellens far Andreas (Anders) Nystedt på hans 70-års dag, 9/9 1919. Han var arrendator och förvaltare på Länna Bruk, Strängnäs.

PROVENIENS
I arv inom familjen Nystedt fram till idag

För frågor och konditionsrapport kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se

334

2021-05-25