Mårten Andersson, Utsikt från Bolleberget, Bollnäs

Klubbat för:

290000 SEK

Utropspris

125 000-150 000 SEK

MÅRTEN ANDERSSON
1934-2017
Utsikt från Bolleberget, Bollnäs, 1987
Signerad och daterad Mårten A 1990. Olja på duk, 85 x 99 cm.

"Att vara kolorist räcker för mig. Ljuset och färgerna är mitt språk, min poesi"
Mårten Andersson

I ett helt liv har Mårten Andersson från lilla byn Freluga i Hälsingland skapat mästerverk. Han är född och för evigt förälskad i detta landskap. Andersson är skolad på Konstfack och påverkad av konstnären Jerk Werkmäster från Dalarna och studierna på den Fria Akademien i Florens. Han har förädlat arvet efter allmogemålarna och skapat sin egen stil. Under de tidiga åren målade han tillsammans med sin far målningar som denne sålde på sina cykelresor mellan Värmland och Hälsingland.

I sin konst fångar Mårten Andersson magin i den kringliggande kulturbygden. Hans stil är dekorativ, där de gamla allmogemålarnas naiva formspråk varieras med en modern sprakande kolorit. Målningarna ger uttryck för sagor och drömmar, mystik och stämningar, allmogekultur och sydeuropeisk sinnlighet om vartannat. Skildringar från älven Voxnans magiska dalgång gästas gärna av djur och fruktträd från sydländska biotoper. Det provinsiella hälsingska arvet möter den klassiska italienska konsten med Botticelli, Donatello och Leonardo.

Varje Mårten Andersson-målning har en historia. De är fiktiva berättelser om vilda drifter, budskap om kärlek, glädjen och livslusten men också om ensamheten. Symboliken i bilderna är påtaglig och man hittar den i palmträden med sin längtan efter sydligare breddgrader, fiskaren som metar efter sitt eget öde, det otämjbara lejonet som vaktar ingången till konstnärens ensliga hus. Mårten Andersson har skapat en återkommande motivkrets där varje målning är en del i en vidare berättelse om det universellt mänskliga.

Mårten Anderssons personliga utveckling som konstnär allt sedan debuten 1956 i Bollnäs är ovanligt konsekvent. En nordisk Chagall har använts som epitet på honom. Själv kallar han sig gärna kolorist, en stafflimålare med klassisk skolning. Ursprunget och den handfasta berättelsen ger en egen mytologi: Mårtens Anderssons värld.

418

2021-05-25