Märta Måås-Fjetterström,"Tornet", matta

Märta Måås-Fjetterström,
Märta Måås-Fjetterström,
Märta Måås-Fjetterström,
Märta Måås-Fjetterström,
Märta Måås-Fjetterström,
Märta Måås-Fjetterström,
Märta Måås-Fjetterström,
Märta Måås-Fjetterström,
Märta Måås-Fjetterström,
Märta Måås-Fjetterström,
Märta Måås-Fjetterström,
Märta Måås-Fjetterström,

Klubbat för:

185000 SEK

Utropspris

180 000-200 000 SEK

MÄRTA MÅÅS-FJETTERSTRÖM, "Tornet", matta, , Märta Måås-Fjetterström AB, flossa, komponerad 1931, tillverkad efter 1942, stiliserad polykrom dekor av växter och torn, signerad AB MMF, 320 x 220 cm, ersatta fransar, smärre slitage, ställvis lite hårdare

HISTORIK

Carl Malmsten fick 1931 uppdraget att inreda det nya storslagna hotellet Waldorf Astoria i New York. Märta Måås-Fjetterström bidrog till inredningen med denna matta och inspirerades av New Yorks gatubild och i kompositionen kan man bl a se en skyskrapa.

150

2021-05-25