Märta Måås-Fjetterström, rölakan

Klubbat för:

30000 SEK

Utropspris

30 000-40 000 SEK

MÄRTA MÅÅS FJETTERSTRÖM, "Bruna Heden", matta, rölakan, dekor i rödbruna och bruna nyanser, signerad AB MMF, komponerad 1931, tillverkad efter 1941, 313 x 202 cm, mindre slitage och smuts, något blekt, några skadade fransar

PROVENIENS
Inköpt i oktober 1963 på Märta Måås-Fjetterström AB, Stockholm, vidare i arv till nuvarande ägare.

LITTERATUR
Jämför Märta Måås-Fjetterström och verkstaden i Båstad, Stockholm 1951, plansch sid 6, Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 66-69.

145

2021-05-25