Marc Chagall, Le Rêve de Paris

Klubbat för:

180000 SEK

Utropspris

150 000-200 000 SEK

MARC CHAGALL
Ryssland/Frankrike 1887-1985
Le Rêve de Paris
Färglitografi, 1969-1970, signerad och numrerad Marc Chagall 13/75, Arches-papper, Maeght Éditeur .
Lithograph in colors
I. 89 x 63,5 cm, S. 101,8 x 71,5 cm

LITTERATUR
Mourlot 600

PROVENIENS
Galerie Pierre, Stockholm
Bukowski Auktioner, auktion nr 513, Moderna hösten 1999, katalognr 480

504

2021-05-25