Marc Chagall, La Tribu de Judas

Klubbat för:

46000 SEK

Utropspris

30 000-35 000 SEK

MARC CHAGALL
Ryssland/Frankrike 1887-1985
La Tribu de Judas, från "Douze maquettes de vitraux pour Jérusalem (1964)
Signerad Marc Chagall och numrerad XXI/LXXV. Färglitografi, 74 x 52,2 cm
På baksidan märkt: 'Marc Chagall, Maquette du Vitrail "Juda" pour Jérusalem, reproduit en Lithographie, Ch. Sorlier, graveur - Mourlot, imp.'

PROVENIEN
Olof Hellström och Elisabet Hermodssons konstnärshem, Uppsala

LITTERATUR
Sorlier CS 15

För frågor och konditionsrapport kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se

506

2021-05-25