Lennart Jirlow, Kocken

Lennart Jirlow, Kocken
Lennart Jirlow, Kocken
Lennart Jirlow, Kocken
Lennart Jirlow, Kocken
Lennart Jirlow, Kocken
Lennart Jirlow, Kocken
Lennart Jirlow, Kocken
Lennart Jirlow, Kocken
Lennart Jirlow, Kocken
Lennart Jirlow, Kocken
Lennart Jirlow, Kocken
Lennart Jirlow, Kocken

Klubbat för:

150000 SEK

Utropspris

175 000-200 000 SEK

LENNART JIRLOW
1936-2020
Kocken
Signerad L. Jirlow. Olja på duk, 65 x 54 cm.

Ingen har som Lennart Jirlow lyckats förmedla bilden av den ultimata krogupplevelsen i Paris till oss svenskar. Där familjerna, vännerna, kärleksparen och den ensamme livsnjutaren samlas runt borden med de rutiga dukarna. Där kocken skymtar förbi i bakgrunden, där affischerna för Bocuse d´Or pryder väggarna och den varmt välkomnande och inbjudande atmosfären gör att vi vill stanna för evigt.

Kärleken till det franska köket - till maten och kulturen - har alltid varit och kommer alltid att vara en av Jirlows konstnärskaps starkaste stöttepelare. Han bjuder generöst på sina egna upplevelser, på det liv som utspelar sig just runtomkring honom. Jirlow var en ständig gäst på det klassiska parisbrasseriet ´Le Stella´ på eleganta Avenue Victor Hugo vid Triumfbågen, där menyn pryds av konstnärens glada och färgglada figurer. Och ja - det är inte utan att vi måste erkänna - visst skulle vi väl gärna vara som i Povel Ramels visa: "Som en gubbe på en tavla av Lennart Jirlow".

433

2021-05-25