Karl Hultström, skål, Kosta omkring 1928

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

4 000-5 000 SEK

KARL HULTSTRÖM, "Faun och Nymf", skål, Kosta omkring 1928, graverad dekor av fauner och nymfer, sol, kaktus och bårder, undertill graverad och slipad dekor av sol och frukter, signerad Karl Hultström Kosta, höjd 13, diameter 27 cm, obetydliga repor

LITTERATUR
Modellen avbildad i "Glas in Schweden, Ricke/Thor, Prestel Verlag, München 1987", sidan 323.

245

2021-05-25