Karl Axel Pehrson, Blåst i Orior

Klubbat för:

65000 SEK

Utropspris

50 000-60 000 SEK

KARL AXEL PEHRSON
1921-2005
Blåst i Oriro
Signerad K. A. Pehrson. Akryl på duk, 70x113 cm.

PROVENIENS
Inköpt direkt från konstnären av nuvarande ägare

Stockholms Auktionsverk uppmärksammar i år 100-års jubileet av Karl Axel Pehrsons födelse, den 30 oktober 1921.

Karl Axel Pehrson var en av 1947 års män. Känslan för formen var ett väsentligt drag i konstnärskapet, som med tiden fylldes med färg och prunkande fantasi. Men det var under 1970- och 1980-talen som Pehrson blommade ut i både exakta och detaljrika målningar av okända, påhittade djur och växter.

Ulf Linde, som skrivit boken "Karl Axel Pehrson" (Legenda förlag), påpekar att konstnären förenade flera traditioner i sitt måleri. En tradition kommer ur 1600-talets landskapsmålare Claude Lorrain, andra nämner inspiratörer som franske naivisten Henri Rosseau och engelske landskapsmålaren Marianne North.

"Det spännande med Karl Axel Pehrsons prunkande, tropiska trädgårdar är att det verkliga och det påhittade går hand i hand. Lärdomen blandas här med en spjuveraktig humor. Det föreställande kan samtidigt uppfattas som ett mönster av färg och form. Som Ulf Linde en gång träffande formulerat det är varje mystiskt väsen i Pehrsons bildvärld ett fynd, inte en uppfinning utan en upptäckt. Det är den sortens konst som åldras milt och vackert, likt av tiden blekta kära drömmar." (Svenska Dagbladet 11 aug 2011)

För frågor och konditionsrapport kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se

385

2021-05-25