Jules Schyl, Porträtt av konstnärens hustru Karin

Klubbat för:

14000 SEK

Utropspris

20 000-25 000 SEK

JULES SCHYL
1893-1977
Porträtt av Karin
Signerad och daterad Schyl 1922. Olja på pannå, 61 x 52 cm.

Solveig Mansfeld beskriver i sin bok om Jules Schyl att Karin, som senare skulle bli hans fru, börjar förekomma som modell på många av verken från 1920-talet. Hon avbildades med korkskruvlockar i olika balkreationer. Det hela ger ett mycket spanskt uttryck. Ibland har hon shinglat hår och ett markerat hårfäste och Jules har en förmåga att med några få penselstreck återge hennes ansiktes karaktär. Paret gifter sig1932.

Jules Schyl intresserade sig livslångt för kubismen, vilken Picasso och Braque inledde 1907. Spanska landskap, ofta med kubistiska inslag och varma färger blev Jules Schyls adelsmärke. Konstnärens hustru Karin var ekonomiskt sinnad och byggde parallellt upp en aktieportfölj, som exploderade i värde under 70- och 80-talet. Jules Schyl och hans hustru Karin bestämde sig för att donera hela den konstnärliga kvarlåtenskapen och sin förmögenhet till Malmö Konsthall för att, enligt donationsbrevet, bygga upp en samling av internationell originalkonst.
Både Nationalmuseum i Stockholm och Malmö Konstmuseum äger samlingar av Jules Schyls verk.

384

2021-05-25