John Kandell, skåp, snickare David Sjölinder

Klubbat för:

24000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

JOHN KANDELL, "HI-26", skåp, snickare David Sjölinder, Stockholm 1967, tvådelat, mahogny, nederdelen med fyra lådor, överdelen med skåp, höjd 150, 75 x 38 cm, mindre slitage

PROVENIENS
Konsthantverkslotteriet i Stockholm 1967.

HISTORIK
Formgavs 1958-59 och kallades "Mahognyskåpet".

LITTERATUR
Jämför Johan Örn, HI-gruppen och hantverkets återkomst, ArkDes/Carlssons Bokförlag, 2017, katalognummer 26.
Gunilla Lundahl, John Kandell: balanskonstnär : solitär : rävröd, Raster, Stockholm, 1992.

86

2021-05-25