John Jon-And, Föräldralycka

John Jon-And, Föräldralycka
John Jon-And, Föräldralycka
John Jon-And, Föräldralycka
John Jon-And, Föräldralycka
John Jon-And, Föräldralycka
John Jon-And, Föräldralycka
John Jon-And, Föräldralycka
John Jon-And, Föräldralycka
John Jon-And, Föräldralycka
John Jon-And, Föräldralycka
John Jon-And, Föräldralycka
John Jon-And, Föräldralycka
John Jon-And, Föräldralycka
John Jon-And, Föräldralycka
John Jon-And, Föräldralycka
John Jon-And, Föräldralycka

Klubbat för:

100000 SEK

Utropspris

120 000-150 000 SEK

JOHN JON-AND
1889-1941
Kubistisk komposition (Föräldralycka)
Signerad och daterad JA - 16. Olja på duk, 115 x 132 cm.

UTSTÄLLD
Per Ekström Museet, Mörbylånga, "Nordiskt Avantgarde", 3 augusti - 1 september 1996.

John Jon-And växte upp i Göteborg, och visade tidigt intresse för konstnärliga uttryck. Redan i 20-årsåldern arbetade han som tidningstecknare, och i början av 1910-talet studerade han på Valand i Göteborg. På skolan mötte han också sin blivande fru, Agnes Cleve, och tillsammans blev de en del av den avantgardistiska moderniströrelsen som reste runt i Europa för att influeras av tidens nya strömningar i konsten. Under en resa till Paris 1913 kom han att studera för kubisten Henri Le Fauconnier, vilket blev det egentliga startskottet för hans mognad som modernistisk konstnär. När Cleve och Jon-And, i samband med första världskrigets utbrott, år 1914, återvände till Sverige var grunden lagd till dessa två märkvärdiga konstnärskap. Såväl Cleve som Jon-And skulle under återstoden av 1910-talet fasthålla vid ett dynamiskt måleri präglat av en sammansmältning av expressionism och kubism.

1915 födde Cleve sonen Per-Erik och familjelyckan var total. Jon-And skildrade de nyvunna föräldrarnas kärlek till sitt barn i ett flertal målningar vid tiden, varav Kubistisk komposition (Föräldralycka) är den mest monumentala och prunkande (jämför med målningen Badande, Gullholmen, även den från 1916). Liksom ett skimrande fasettartat kalejdoskop skildras kärleken till livet och en förundran inför naturens underverk. Jon-And beskriver själv glädjen över sonens födelse i tuschteckningar till Agnes: " Jag är så glad - måste skriva ett par rader. Kära Agnes min son gör mig så glad. Jag skall komma likt en jublande fanfar - känner så oändligt vackert inom mig det är såsom en härlig symfoni som vill klinga ut".

331

2021-05-25