Helena Tynell, vas, Riihimäki, 1960-tal

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

5 000-6 000 SEK

HELENA TYNELL, vas, Riihimäki, Finland, 1960-tal, dekor av fläckar i grönt, violett, orange, grått och blått mot klar fond, signerad Riihimäen Lasi Oy Helena Tynell, höjd 27,5, längd 24 cm, smärre repa

HISTORIK:
Helena Tynell (1918-2016) studerade vid Centralskolan för Konstflit i Helsingfors och var 1943-46 anställd vid Arabia. Parallellt med denna anställning arbetade hon också som formgivare av lampor åt sin make Paavo Tynell vid hans företag Taito Oy. Hon var en av glasbruket Riihimähen Lasi/Riihimäkis viktigaste formgivare och formgav glas för glasbruket från 1946 till och med 1976, då brukets konstglasproduktion upphörde.

277

2021-05-25