Gösta Adrian-Nilsson, Kubistiskt huvud

Klubbat för:

35000 SEK

Utropspris

30 000-35 000 SEK

GÖSTA ADRIAN-NILSSON
1884-1965
Kubistiskt huvud 1920
Signerad och daterad G. A N. tusch på papper, 13 x 14,3 cm.

PROVENIENS
Sven Bergman, Vikingstad
Galerie Bel´Art, Stockholm
Svensk privatsamling

UTSTÄLLD
GAN, Landskrona Museum, 1971, kat nr 14
GAN 1884-1984, Liljevalchs, Stockholm, 1984, kat nr 20
GAN, Malmö Konsthall, 1984, kat nr 20

2021-05-25