Gösta Adrian-Nilsson, Badande män, 1940-tal

Klubbat för:

100000 SEK

Utropspris

80 000-100 000 SEK

GÖSTA ADRIAN-NILSSON
1884-1965
Badande män. Signerad GAN, sannolikt utförd 1943-45.
Olja på pannå 47,5 x 58 cm

PROVENIENS:
Stockholms Auktionsverk, Moderna, 26 oktober 2010, katalognummer 1147

UTSTÄLLD:

Malmö konstmuseum, GAN utställning 19 juni-4 september 2011

GAN-kännaren Jan Torsten Ahlstrand (1938-2020) har bedömt målningen som utförd under åren 1943-45, då GAN bodde hos sin mor i Bjärred. Motivet bör vara hämtat från Bjärreds badplats. Målningen har drag av den surrealism som GAN utvecklade åren kring 1940, då han började utföra sina s k "vandringstavlor".

364

2021-05-25