Erik Olson, De vita stenarna

Erik Olson, De vita stenarna
Erik Olson, De vita stenarna
Erik Olson, De vita stenarna
Erik Olson, De vita stenarna
Erik Olson, De vita stenarna
Erik Olson, De vita stenarna
Erik Olson, De vita stenarna
Erik Olson, De vita stenarna
Erik Olson, De vita stenarna
Erik Olson, De vita stenarna
Erik Olson, De vita stenarna
Erik Olson, De vita stenarna
Erik Olson, De vita stenarna
Erik Olson, De vita stenarna

Klubbat för:

75000 SEK

Utropspris

100 000-120 000 SEK

ERIK OLSON
1901-1986
De vita stenarna
Signerad ERIK OLSON 1934. Olja på duk, 66 x 100 cm.
Dedikerad a tergo på spänndram "Till Viveka från din far".

De vita stenarna tillkom i en brytningstid för Erik Olsons måleri. Efter att under lång tid ha utforskat kubismens och konkretismens sökande efter en idealiserande skönhet och perfektion, där det matematiska kalkylerandet efterhand kom att kännas som en tvångströja, sökte Olson i början av 1930-talet en ny frihet i surrealismen som istället speglade livets inkonsekvens och absurditet och känslornas ologiska och osammanhängande liv. Han experimenterade alltmer med valörer där formen uppgår i ett skimrande ljus som omger bildytans volymer.

Genom Stellan Mörner fick Olson kontakt med surrealisterna i den danska gruppen Linien som redan 1933 i sin tur hade tagit starka intryck från Halmstadgruppens utställning på Malmö Konstmuseum. 1934 var för Olson ett produktivt år, med utställing i Helsingfors konsthall i januari och en inbjudan till att bli medlem i ett helt nybildat galleri, Gravitation, i Paris. Efter ett par månaders sommarvistelse vid havet i Blaavandshuk tillsammans med familjen reste han tillbaka till Paris för att arbeta intensivt under hösten och förbereda för Surindependenternas salong i Paris.

Surrealisternas påverkan tar alltmer plats i Olssons konstnärskap under 30-talet. Medan kubismen förvandlade människan till ting i rena former blir surrealismens ting istället mänskliga. Just denna sammansmältning syns tydligt i De vita stenarna, där de två männen ser ut att ha uppstått ur stenarna som de hugger, och de röda skuggorna blir en del av männens blodomlopp som förs vidare till det omkringliggande stenlandskapet.

363

2021-05-25