Erik Ahlsén, skåp, Kooperativa förbundet

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

18 000-20 000 SEK

ERIK AHLSÉN, skåp, Kooperativa förbundet, 1930-tal, formgivet ca 1938/39, björk, fyra dörrar, bakomliggande hyllor och lådor, höjd 137, 100 x 48 cm, visst slitage

HISTORIK
Erik Ahlsén (1901-1988) utbildad till arkitekt vid Kungliga tekniska högskolan. Kom att rita stålrörsmöbler, för skolbruk, redan till Stoclholms utställningen 1930. Började först runt 1937 att arbeta medvetet med formgivning av möbler, parallet med byggnadsprojekt. Var även knuten till Kooperativa förbundet (KF) i mer än 20 år tillsammans med sin bror Tore. En av de första uppdragen var att 1938 rita möbler till KF utställningen vid Västerbron av prototyper till egnahem. Kooperativa förbundets möbelavdelning grundades 1939, samma år som detta skåp är tillverkat och saluförd hos PUB i Stockholm.

LITTERATUR
Jämför Sigrid Eklund Nyström, "Möbelarkitekter på 1930-talet Om inredningsfirman Futurum och hur en ny yrkesgrupp etablerar sig", Nordiska Museet, Stockholm 1992, sid 56.

29

2021-05-25