Eero Saarinen, "Cranbrook", soffgrupp , 8 delar

Eero Saarinen,
Eero Saarinen,
Eero Saarinen,
Eero Saarinen,
Eero Saarinen,
Eero Saarinen,
Eero Saarinen,
Eero Saarinen,
Eero Saarinen,
Eero Saarinen,
Eero Saarinen,
Eero Saarinen,
Eero Saarinen,
Eero Saarinen,
Eero Saarinen,
Eero Saarinen,
Eero Saarinen,
Eero Saarinen,
Eero Saarinen,
Eero Saarinen,
Eero Saarinen,
Eero Saarinen,
Eero Saarinen,
Eero Saarinen,
Eero Saarinen,
Eero Saarinen,
Eero Saarinen,
Eero Saarinen,
Eero Saarinen,
Eero Saarinen,
Eero Saarinen,
Eero Saarinen,
Eero Saarinen,
Eero Saarinen,
Eero Saarinen,
Eero Saarinen,
Eero Saarinen,
Eero Saarinen,
Eero Saarinen,
Eero Saarinen,
Eero Saarinen,
Eero Saarinen,
Eero Saarinen,
Eero Saarinen,
Eero Saarinen,
Eero Saarinen,
Eero Saarinen,
Eero Saarinen,
Eero Saarinen,
Eero Saarinen,
Eero Saarinen,
Eero Saarinen,

Klubbat för:

30000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

ELIEL SAARINEN, "Cranbrook", soffgrupp, 8 delar, troligen tillverkad av Adelta, modellen formgiven år 1929-30 för Saarinens hem i Cranbrook, USA, soffans ursprungsmodell modifierad av tillverkaren, blanklackerat lövträ fanerat i valnöt, mahogny och lönn, stoppad tygklädsel med mönster komponerat av Saarinen, borden 74 x 74 cm, höjd 71,5 cm, soffornas längd 131 cm, en stol med kantskada på ryggen, något slitage

PROVENIENS:
Astra Collection, Bukowskis, auktion H043

8

2021-05-25