Edward Hald, vas, Orrefors, Slipgraal

Klubbat för:

6000 SEK

Utropspris

6 000-8 000 SEK

EDWARD HALD, vas, Orrefors 1954, Slipgraal, dekor av spiralvridna ränder i rödbrunt, nedtill svagt gröntonad, fasettslipad, signerad ORREFORS Sweden S.Graal nr: 1643 L Edward Hald, höjd 28,2 cm, mycket obetydlig nagg

HISTORIK
I Orrefors arkiv finns följande att läsa: "16/2- 54, vas, spiral i grönt och rött, tjockt glas, utmärkt, utställd i Köpenhamn, returnerad till Orrefors och sedan såld till NK, Stockholm, pris 110 kr".

258

2021-05-25