Edward Hald, vas, Orrefors, 1930-tal

Klubbat för:

4000 SEK

Utropspris

4 000-6 000 SEK

EDWARD HALD, vas, Orrefors 1930-tal, klar optikblåst glasmassa, svart fotklack, signerad Of Hu 86, höjd 24, diameter 22 cm

HISTORIK
Modellen formgiven omkring 1930 och sannolikt utställd på Stockholmsutställningen samma år. På utställningen visade Orrefors en serie vaser och skålar i optikblåst klarglas med svarta fotklackar, helt i enlighet med funkisens ideal.

250

2021-05-25