Edvin Öhrström, Arielvas, Orrefors 1955

Klubbat för:

26000 SEK

Utropspris

20 000-25 000 SEK

EDVIN ÖHRSTRÖM, "Vattenlek", vas, Orrefors 1955, Ariel, , dekor av luftbubblor i form av tre stiliserade kvinnofigurer, varav en spelar harpa, mot mörkblå fond, signerad ORREFORS Ariel nr: 157 F Edvin Öhrström, höjd 20,5 cm, något invändig beläggning, några invändiga små repor

259

2021-05-25