Dick Beer, Vas med blommor

Dick Beer, Vas med blommor
Dick Beer, Vas med blommor
Dick Beer, Vas med blommor
Dick Beer, Vas med blommor
Dick Beer, Vas med blommor
Dick Beer, Vas med blommor
Dick Beer, Vas med blommor
Dick Beer, Vas med blommor
Dick Beer, Vas med blommor
Dick Beer, Vas med blommor
Dick Beer, Vas med blommor
Dick Beer, Vas med blommor

Klubbat för:

12000 SEK

Utropspris

15 000-18 000 SEK

DICK BEER
1893-1938
Blommor i vas 1919
Signerad Dick Beer. Olja på duk, 56 x 33 cm.
Utförd 1919. Intygad på baksidan.

UTSTÄLLD
Dick Beer - minnesutställning, Konsthallen Göteborg 1944
Dick Beer - en internationell kubist, Åmells, Stockholm och London 2008
Dick Beer - impressionist & kubist, Millesgården Lidingö 2012 - avbildad sid 28

LITTERATUR
Joakim Geiger & Niclas Östlind: Dick Beer - en internationell kubist, Åmells 2008, avbildad.
Millesgården: Dick Beer - impressionist & kubist, utställningskatalog 2012, avbildad.

337

2021-05-25