Dick Beer, Landskap med åsna och ryttare

Klubbat för:

65000 SEK

Utropspris

80 000-100 000 SEK

DICK BEER
1893-1938
Fransk by, Guingamp (Bretagne)
Stämpelsignerad Dick Beer. Olja på duk, 89 x 114 cm.
Utförd 1918-19. Intygad på baksidan.

UTSTÄLLD
Dick Beer - minnesutställning, Malmö Museum 1950, katalognr 24
Borås Konsthall 1952, katalognr 39
Dick Beer - minnesutställning, Konstakademien, Stockholm 1973, katalognr 61

335

2021-05-25