Cecilia Edefalk, Double White Venus

Klubbat för:

160000 SEK

Utropspris

175 000-200 000 SEK

CECILIA EDEFALK
född 1954
Double White Venus
Signerad och daterad på baksidan Cecilia Edefalk 2004. Tempera på duk, 240 x 175 cm.

PROVENIENS
Brändström & Stene, Stockholm

UTSTÄLLD
Focus: Cecilia Edefalk, The Art Institute of Chicago, USA 2006
Cecilia Edefalk in der Antikensammlung, Kunsthalle zu Kiel, Kiel 2007
Time & Memory: Cecilia Edefalk & Gunnel Wåhlstrand, Parasol Unit Foundation for Contemporary Art, London 2011-2012

LITTERATUR
Cecilia Edefalk, in der Antikensammlung, der Kunsthalle zu Kiel, 2007, avbildad sidan74

475

2021-05-25