CO Hultén, Revoltens rädsla

CO Hultén, Revoltens rädsla
CO Hultén, Revoltens rädsla
CO Hultén, Revoltens rädsla
CO Hultén, Revoltens rädsla
CO Hultén, Revoltens rädsla
CO Hultén, Revoltens rädsla
CO Hultén, Revoltens rädsla
CO Hultén, Revoltens rädsla
CO Hultén, Revoltens rädsla
CO Hultén, Revoltens rädsla
CO Hultén, Revoltens rädsla
CO Hultén, Revoltens rädsla
CO Hultén, Revoltens rädsla
CO Hultén, Revoltens rädsla
CO Hultén, Revoltens rädsla
CO Hultén, Revoltens rädsla

Klubbat för:

14000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

CO HULTÉN
1916-2015
Revoltens Rädsla, 1993
Signerad CO Hultén. Olja på duk, 136 x 200 cm.

UTSTÄLLD
CO HULTÈN Besvärjelser Upptäckter Aningar, måleri, grafik och teckningar, Ronneby Kulturcentrum/Ronneby Konstförening, Ronneby 12 juni - 14 augusti 1994.
CO HULTÈN Besvärjelser Iakttagelser Aningar, Göteborgs Konstmuseum, Göteborg 30 oktober 1996 - 6 januari 1997.
CO HULTÈN Besvärjelser Iakttagelser Aningar, Bildmuséet Umeå, Umeå 26 januari - 9 mars 1997.
CO HULTÈN, Målningar kring ett decennium, Konstmuseet Galleri Astley, Uttersberg 1- 31 augusti 2003.
CO HULTÈN, Skövde konsthall, 30 april - 12 juni 2005.
CO HULTÈN, målningar, Staffanstorps konsthall, Staffanstorp 29 oktober - 10 december 2006.
CO HULTÈN, måleri, imprimage, fotogram och torrnål, Ystads Konstmuseum, Ystad 20 maj - 20 augusti 2006.
CO Hultén Oron och begäret, Moderna Museet Malmö 25 februari - 27 maj 2012.

LITTERATUR
Boëthius, L., Edwards, F. & Vejbrink, H. (1996). CO HULTÈN Besvärjelser Iakttagelser Aningar. Göteborgs Konstmuseum, Göteborg 30 oktober 1996 - 6 januari 1997, Bildmuséet Umeå, Umeå 26 januari - 9 mars 1997. Göteborgs Konstmuseum & Bildmuséet Umeå. Malmö: Duro Grafiska AB. Katalog Gbg/Umeå (1996/97), s 24-25.

Millroth, Thomas (2008). CO Hultén. Stockholm: Bokförlaget Signum. Riga, Lettland: Livonia Print. s 238.

Millroth, T. & Nilsson, A. (red) (2012). CO Hultén Oron och begäret, Moderna Museet Malmö 25 februari - 27 maj 2012. Moderna museet utställningskatalog nr 370. katalog Malmö (2012), s 11.

441

2021-05-25