Carl Bergsten, taklampa, tillskriven, 1920-30-tal

Klubbat för:

18000 SEK

Utropspris

10 000-12 000 SEK

CARL BERGSTEN, tillskriven, taklampa, 1920-tal/före 1935, smidesjärn, för tre elektriska ljus, nedtill träklot, höjd 76 cm

PROVENIENS:
Carl Bergstens bostad. Taklampan hängde över matsalsbordet 1935 enligt foto i veckotidningen Idun. Bergsten avled samma år.

Bukowskis Moderna Auktion, april 1997, här benämnd med proveniens "Familjen Bergsten". Köpt på denna auktion av nuvarande ägare.

LITTERATUR:
Veckotidningen Idun, 1935.

1

2021-05-25