Carl-Axel Acking, skåp, 1950-tal

Klubbat för:

75000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

CARL-AXEL ACKING, skåp, utförd av S. Ljungberg, tidigt 1950-tal, fanerat med mahogny, dörrar, lådor och sidostycken med geometrisk intarsiadekor i lönn, nedtill tre lådor, dörrpar med bakomliggande hyllplan och fem lådor för bestick, handtag av mässing, nyckel med monogram RH, en låda brännmärkt S. Lj-g, höjd 159, 89 x 36 cm, obetydligt slitage

HISTORIK
Carl-Axel Acking formgav detta skåp under 1940-talet och det kom att tillverkas för Stockholms Hantverksförening av Albin Johansson. Detta skåp är tillverkat av S Ljungberg vid 1950-talets början. Ett liknade skåp finns på Nasjonalgalleriet, stiftelsen Kunstindustrimuseet. Oslo, Norge, gåva 1952.

52

2021-05-25