Carl Axel Acking, "Acking", fåtölj, NK

Carl Axel Acking,
Carl Axel Acking,
Carl Axel Acking,
Carl Axel Acking,
Carl Axel Acking,
Carl Axel Acking,
Carl Axel Acking,
Carl Axel Acking,
Carl Axel Acking,
Carl Axel Acking,
Carl Axel Acking,
Carl Axel Acking,
Carl Axel Acking,
Carl Axel Acking,

Klubbat för:

18000 SEK

Utropspris

18 000-20 000 SEK

CARL AXEL ACKING, "Acking", fåtölj, Nordiska Kompaniet, 1960-tal, stomme av ek, klädd i brunt läder, höjd 77, sitthöjd 34 cm, lädret med slitage och har delvis lossnat i sömmen

HISTORIK
Fåtöljen ritades ursprungligen för Hantverkslotteriet i Stockholm och togs fram i en liten serie för hantverksmässig produktion. Modellen visades på Triennalen i Milano 1957 och kallades då för "Trienna". Kom från och med 1960 att ingå i NK:s Triva-serie under namnet "Acking". Tillverkningen blev inte särskilt stor.

83

2021-05-25