Berta Svensson-Piehl, blandteknik, Ivar Kreuger

Klubbat för:

26000 SEK

Utropspris

5 000-6 000 SEK

BERTA SVENSSON-PIEHL
1892 - 1963
Förslag till Ivar Kreugers bostad i New York,
Signerad SKISS Berta Svensson och text a tergo "FÖRSTA SKISS Å PLAFONDMÅLNING FÖR IVAR KREUGERS RUM I NEW YORK UTFÖRD 1928", blandteknik, 30 x 40 cm

Berta Svensson-Piehl studerade vid Althins målarskola 1907-1911 och vid Tekniska skolans högre konstindustriella avdelning 1911-1914 samt för Otte Sköld 1952. Hon var efter sin utbildning under flera år lärare vid Skolan för bok- och reklamkonst i Stockholm. Hon utförde några dekorativa takmålningar i olika privathus i Stockholm men hennes huvudsysselsättning var grafiken och reproduktionskonsten där hon från mitten av 1910-talet utförde en mängd exlibris för bland annat Skogshögskolan och Svenska bibelsällskapet.

397

2021-05-25